Не дивлячись на тяжкі часи, ми намагаємось працювати, наскільки це можливо.
Контакти для звʼязку з менеджерами:
Реле напруги - це універсальний прилад, який захищає електроприлади у випадках різкої зміни напруги в мережі. Адже навіть короткочасне збільшення або падіння напруги може вивести техніку з ладу.
У цій статті розберемо особливості реле напруги і дамо поради по його підключенню та встановленню.
Реле контролю напруги – це пристрій, який контролює небезпечну напругу (завищену або занижену), тим самим, захищаючи підключене до мережі обладнання: холодильник, телевізор, електричний котел, кондиціонер, мікрохвильову піч, пральну машину та іншу побутову техніку.
Необхідність встановлення
Існує безліч причин різких стрибків напруги. До основних з них відносять:
- аварійні ситуації;
- стихійні лиха;
- пошкодження кабелів;
- обрив кабелів;
- стара проводка.
У старому житловому фонді повна заміна проводки неможлива через необхідність порушення цілісності стін. І навіть в цих випадках залишається можливість різких стрибків напруги в мережі у випадках аварійних ситуацій.
Перепади напруги в домашній мережі призводять до поломок домашньої побутової техніки − кондиціонери, холодильники, мікрохвильові печі, пральні машини. У комунальних підприємствах різкий перепад напруги може залишити дитячий садок, без котла опалення.
Реле контролює рівень напруги в мережі і в аварійних випадках відключає живлення обладнання, тим самим захищає електроприлади від його перепадів і допомагає збільшити термін експлуатації техніки.
Як працює реле
Головне завдання реле - контроль рівня напруги в мережі, незалежно від її типу. Для домашніх (однофазних) мереж – це 220 В, для промислових (трифазних) – 400 В. Реле напруги – це проміжний прилад, який підключається до загальної електричної мережі в будинку або приміщенні.
Принцип роботи пристрою досить простий - він складається з трьох частин:
- оцінка напруги в загальній мережі.
- порівняння з заданими параметрами.
- продовження роботи або виключення приладів.
Всередині кожного реле напруги є мікросхема. Саме вона постійно оцінює рівень напруги в загальній мережі. Саме на ній зберігаються задані параметри безпечної напруги для роботи техніки. Якщо, в якийсь момент, загальна напруга виходить за межі встановлених параметром, контролер відразу подає сигнал на реле, яке відключає мережу і електроприлади в ній відключаються, щоб уникнути непередбачених поломок.
Важливо знати! Весь процес займає частки секунд
Типи конструкції реле і способи підключення
Залежно від мережі, в якій буде працювати пристрій, всі прилади поділяються на дві категорії:
Однофазні реле напруги встановлюють для контролю напруги до 230В. З їх допомогою контролюють стандартну побутову техніку – холодильники, морозильні шафи, електричні котли і мікрохвильові печі, пральну машину.

однофазне реле напруги DIGITOP Vp-40A
Трифазні моделі використовують рідко. Адже при різкому спрацьовуванні реле, знеструмлюється весь будинок. Кращий варіант - установка окремого реле на кожну фазу. Так Ваша побутова техніка буде захищена від перепадів напруги.

Реле контролю фаз/напруги ZUBR 3F з вольтметром
Особливості підключення
Відповідь на питання "Як встановити реле напруги?" залежить від способу монтажу реле, категорії електричної мережі та споживаної потужності обладнання:
- Можна встановити реле на окремий пристрій або групу пристроїв. Такі реле підключаються в розетку, у них може бути одне або кілька гнізд (за типом подовжувача). Їх установка повністю виправдана, коли з підключенням до DIN-рейки проблеми. Наприклад, немає місця в електрощитку. Такі моделі захистять найбільш дороге і чутливе до перепадів напруги обладнання.
однофазне реле напруги Volt Control НОВАТЕК РН-116 в розетку
- Встановити реле на DIN-рейку розподільного щитка поруч з лічильниками або автоматами. За допомогою таких пристроїв можна встановити особливий захист на всю квартиру / будинок. Залежно від моделі, реле може займати місце, рівне 2-4 автоматам.
Підключення контролера до DIN-рейки-це оптимальне рішення для тих, хто хоче захистити всі об'єкти в приміщенні.
На вибір і підключення пристрою також впливають і наступні параметри:
Максимальна потужність навантаження
Необхідно врахувати потужність обладнання, яке буде одночасно включатися в квартирі/будинку. Так для невеликої однокімнатної квартири цілком вистачить реле на 5 КВт, а для будинку може знадобитися модель на 13-17 КВт.
Вирішення цього питання краще доручити професійному електрику, який не тільки встановить пристрій в мережу, але і допоможе правильно підібрати реле виходячи з передбачуваної максимальної потужності навантаження.
Максимальний струм навантаження
Цей показник безпосередньо пов'язаний з попереднім. Саме силу струму, а не потужність навантаження, використовують виробники для маркування своїх пристроїв, вказуючи силу номінального струму (яку здатне пропустити через себе реле) або струм відсічення (сила струму розмикання мережі).
Спосіб регулювання
Існує два типи регулювання роботи реле: Електронний і механічний.
Електронний спосіб в домашніх умовах краще: кілька кнопок, які легко і точно дозволяють встановити всі необхідні настройки. Найчастіше це верхня і нижня межа напруги і час повторного включення.
Механічний спосіб налаштування менш зручний. Але налаштування проводиться нечасто, зазвичай тільки відразу після установки реле в мережу. Тому параметр не дуже критичний.

трифазне реле напруги, перекосу і послідовності фаз НОВАТЕК РНПП-311м з механічним регулюванням
Важливий момент - наявність дисплея. Він наочно покаже поточну напругу мережі, зроблені передустановки, а також параметри останніх аварійних відключень напруги.
Як підключити однофазне реле до DIN-рейки в розподільному щиті
Найбільш безпечний спосіб підключення контролера - виклик професійного електрика, який швидко виконає монтаж. Якщо такої можливості немає і ви сумніваєтеся в тому як правильно підключити реле напруги, ми зібрали для вас 5 основних правил безпечного підключення.
- Підготовка. Для початку, необхідно зібрати все обладнання, яке знадобиться при підключенні. Це: індикаторна викрутка, захисні гумові рукавиці, шматок дроту, реле, рейка, мультиметр, саморізи, плоскогубці, ліхтарик. Ідеально, якщо ліхтарик знаходиться у вашого помічника в руках або ви подбали про компактний освітлювальний прилад, який кріпиться до головного убору. Тоді потоки світла направляються точно на область підключення.
- Відключення мережі живлення і автоматів входу напруги. Одягніть гумові рукавички. Повністю знеструмте мережу і вимкніть всі автомати входу напруги.
- Перевірка. Навіть якщо ви знеструмили мережу, перевірте це ще раз. Додаткові 5 секунд на перевірку можуть зберегти ваше здоров'я.
- Встановіть реле напруги на рейку і замкніть контролер – для цього контролер обладнаний спеціальним кріпленням.
- Підключіть систему. Використовуйте мультиметр, щоб визначити, де нуль, а де фаза на автоматі входу. Розріжте провід фази. Частина від Автомата підключається до клеми In, друга – до клеми Out. За допомогою підготовленого шматка дроту з'єднайте клему N на реле з нульовою шиною на щитку.
Після того, як ви ще раз перевірите правильність підключення і спроможність контактів, можна знову включати живлення.
Це досить проста схема підключення, яка не вимагає додаткових навичок. Однак, необхідно заздалегідь підготуватися до підключення і придбати гумові рукавички і відрізок дроту відповідного перетину для з'єднання нульової шини і контролера.
Пам'ятайте про те, що найбільш безпечний спосіб підключення — це виклик професіонала, який заощадить Ваш час і кошти!